Osobný rozvoj a vzdelávanie

Ako naštartovať zdravé sebavedomie

Chcete vedieť ako naštartovať zdravé sebavedomie? Čo robiť pre to, aby ste sa cítili dobre vo svojom tele, mali dôvod na úsmev a neporovnávali sa s inými? Pomôže vám špecifický typ komunikácie, na ktorí mnohí z nás zabúdajú.

Komunikácia naša každodenná

Možno si to ani neuvedomujete, no okrem dýchania je ešte jedna vec, ktorú robíme vo svojom živote neustále. Neustále komunikujeme.

Ako je to možné? Nuž, komunikácia nie je len priamy dialóg medzi dvoma, či viacerými ľuďmi. Tento druh komunikácie je vedomý, no často zabúdame na to, že komunikácia prebieha aj na nevedomej úrovni bez potreby priamej slovnej interakcie. Komunikujeme tým, ako sa obliekame a upravujeme. Komunikujeme našou chôdzou, gestami, mimikou… jednoducho všetkým. No najdôležitejšou formou komunikácie, je práve tá, ktorú smerujeme sami k sebe.

Čo vám hovorí váš vnútorný hlas?

Odkedy sa ráno zobudíme, v našej hlave sa spustí vnútorný dialóg, ktorý nás sprevádza celým dňom. Tento dialóg, je dôležitejší, než si myslíte. Ak sú vaše prvé ranné myšlienky smerované na to, že vás dnes čaká fakt príšerný deň, zrejme vás neprekvapí, že ten deň skutočne dopadne príšerne.

Zadá vám šéf v práci úlohu, na ktorú sa necítite dosť dobrý a vy si v duchu poviete, toto nezvládnem, na toto nemám? Nuž, zrejme si predtým, ako to zvládnete (a vy to zvládnete!) prejdete mentálnym breakdownom (zrútením), ktorý je v konečnom dôsledku úplne zbytočný.

Malá zmena, veľký rozdiel

Ako by vyzeral váš deň, keby ste si ráno povedali: „Dnes to bude skvelý deň!“

Pri zadaní náročnej úlohy, by ste si povedali: „Konečne mám príležitosť posunúť svoje vedomosti a schopnosti o niečo ďalej!“

Zmenu by ste možno nepocítili hneď, no po čase by ste si uvedomili, že máte viac sebavedomia, viac úsmevu na tvári a akosi menej pokazených dní, či prekážok v ceste.

Samozrejme, také jednoduché to nie je. Ak ste zvyknutí žiť v nefunkčnom modeli vnútorného dialógu príliš dlho, prenastaviť ho bude trvať nejaký čas. Bude si to vyžadovať kontrolovanú, vedomú prácu. Ak však prelomíte tento nefunkčný komunikačný model, budete prekvapení, čo všetko sa vo vašom živote posunie smerom k lepšiemu.

S vyrovnaným sebavedomím, ktoré neovplyvňujú zbytočné strachy a s vnútorným nastavením, kde nevnímame prekážky, ale vidíme skôr príležitosti a výzvy, sa totiž stávame atraktívnejšími nielen na trhu práce, ale aj vo svojom súkromí. 

Niekedy je lepšie vytŕčať z davu

Na Slovensku je populárny trend sťažovania sa a na otázku: Ako sa máš? Sa neodpovedá inak než: mám toho teraz hrozne veľa, nestíham, šéf ma ničí, všetko je strašne drahé, v tejto krajine je to celé zle… V tomto nefunkčnom móde žijeme všetci a považujeme ho za normu. No, ak túžite po zmene k lepšiemu, uvedomte si, že tie najväčšie zmeny začínajú od tých najmenších detailov. 

Ak vám dnes niekto povie: „Vyzeráš dobre!“ neodpovedaj: „Ale prosím ťa, tento mesiac som pribrala 3 kilá a cítim sa hrozne.“ Skús odpovedať úprimne, no pozitívne: „Wau, ďakujem! Ani nevieš, ako si ma potešil.“

Cieľom nie je vytvoriť fejkovú realitu a zamotať sa do klbka toxickej pozitivity. Cieľom je vedome pracovať na zlomení nefunkčných vzorcov, ktoré nás ťahajú dole. Cieľom je vystavať si oporu sám v sebe. Stať sa odolnejším, úprimnejším, pokornejším no zároveň sebavedomejším. A viete, čo je na tom najlepšie? Že začať môžete hneď teraz!